הכל על ממ"ד ביתי

המרחב המוגן הביתי. יש כאלו ששמים עליו דגש, יש את אלו שמתעלמים ממנו.
הוא נוח כשהוא בבית, במקומות מסויימים בארץ הוא מציל חיים.

מה עושים בבית שיש בו ממ"ד, למה כדאי לייעד אותו?
מה עושים בבית כשאין בו ממ"ד? מהן האפשרויות.
על כל זה במאמר הבא:

בתכנון בית חדש
כדאי ורצוי לתכנן את מיקום הממ"ד כך שלא יפנה לחזית הראשית של הבית (החזית פונה לרוב לרחוב, אם כי לא תמיד).
מדוע? מאחר וחלון הממ"ד שונה מכל שאר חלונות הבית, ואסתטית החזית נראית יפה יותר מבלי שמשולב בה חלון הממ"ד.

כדאי לתכנן את הממ"ד באחת מפינות הבית ולא במרכז. כך תתאפשר גמישות גדולה יותר בתכנון שאר החדרים והחללים של הבית.

נתון אחרון הוא כיוונים. האיומים העיקריים שלנו הם מכיוון דרום או צפון. לכן, אם אפשר, לתכנן את הממ"ד בפינה המערבית של הבית.
לקריאה נוספת על כיווני אוויר בבית.

ממ"ד בשיפוץ
ראשית, אני רוצה לציין הערה חשובה מאד: אסור בתכלית האיסור "להוריד" קירות ממ"ד. בוודאי שלא באופן עצמאי.
יש לזכור שלכל ממ"ד, בנוסף לקירות שלו, יש גם קיר הדף. גם את קיר ההדף לא מורידים.

כדאי לבדוק בזמן שיפוץ האם החלון והדלת תקינים.
יש שתי חברות עיקריות שמטפלות בחלונות ודלתות של ממד"ים: האחת היא מיפרומל והשניה ארפל. בדרך כלל שם החברה כתוב על הצירים, וכך ניתן לראות מי היצרן המקורי.

חלון מד"ד שנפתח רק הצידה, ניתן לסדר שייפתח גם הצידה וגם כלפי מעלה. מדובר בתוספת על הצירים הקיימים. עולה כמה מאות שקלים, ושווה את ההשקעה.

דלת הממ"ד: בשיפוץ לעיתים מחליפים את הרצפה. מאחר ודלת הממ"ד נפתחת כלפי חוץ, לעיתים יש צורך בתמרון מסוים כדי שהדלת תפתח עם הריצוף החדש. לעיתים יש צורך בקיצור הדלת. אני מאלו שאינם ממליצים על ניסור הדלת, מאחר וזה הופך אותה לבלתי אטומה בעתיד. דלת חדשה עולה בסביבות 3,000-4,000 ₪. לעניות דעתי, מדובר בסכום ששווה את ההשקעה.
בשנים האחרונות קיימות גם דלתות הזזה שהן דלתות הדף ואפשר לשלב אותן גם בתכנון הממ"ד.

אם אין ממ"ד בבית
בבניינים משותפים יש לעיתים ממ"ק או מקלט. לצורך העניין, כל מקום שיש בו קירות יצוקים יכול לשמש כהגנה. מקומות כאלו הם גם חדרי מדרגות.
חשוב לדאוג שהנתיב למקום המוגן יהיה פנוי מחפצים, כדי שלא להיתקל בהם בזמן הגישה למרחב המוגן.

מי שאין לו ממ"ד וחושק באחד כזה, ניתן היום לבנות ממ"ד באופן עצמאי. 

ממ"ד כחדר לילד/ה
בתחילת הדרך של הממד"ים, היה חשש של דליפת גז ראדון מסגסוגת הבטון ממנו בנוי החדר. בשנים האחרונות הדבר כמעט ואינו קיים. לכן, יש אפשרות לשכן ילדים בחדר זה.
כדאי לעצב את החדר בצבעים רכים, בהירים ונעימים. יש אפשרות להזמין דלת פנימית, כמו שאר דלתות הבית שתפתח כלפי פנים החדר. בעיתות מלחמה, יש יתרון בשיכון כל הילדים בחדר זה ללינה קבועה.

ממ"ד כחדר עבודה
חשוב לתת את הדעת שחדר הממ"ד לא ישמש כמחסן, שניתן יהיה באמת להשתמש בו בזמן חירום. גם אם הוא משמש כחדר עבודה, השקיעו בספה שנפתחת למיטה וכך תחשבו קדימה על לינה בשעת חירום.

ממ"ד כחדר שירות / ארונות
בנוסף לארונות ולאיחסון, יש לדאוג שיהיה מספיק מקום שהייה בממ"ד לפחות למספר הנפשות שגרות בבית. אם אין, תפנו ארונות. אפשר למצוא מקומות איחסון אחרים בבית.

טיפים נוספים
צבעים: קירות הממ"ד כהים יותר מטבעם ועבים יותר. צבע עם גוון מסוים בבית יראה כהה יותר בממ"ד, לכן מומלץ לבחור צבעים בהירים במניפת הצבעים.
קצת על צבעים בבית

תאורה: בדרך כלל לממ"ד יש תאורה דו תכליתית (כזו שנדלקת באופן אוטומטי כשיש הפסקת חשמל). אם גודל הממ"ד הוא כגודל חדר, מומלץ שתהיה עוד נקודת מאור אחת לפחות בחדר, מאחר והוא חשוך יותר משאר חדרי הבית.
עוד על תאורה בבית

חומר: בממ"ד יש הרבה ברזל. מבחינה אנרגטית הוא פחות מומלץ לחלק מהאנשים. שעם הוא חומר שניתן להוסיף כדי לנטרל קצת את המתכת.

לסיכום:
גודל הממ"ד נקבע לפי האיזורים בו אתם גרים, ויש השתתפות מהמדינה לבניה שלו. אתם יכולים להגדיל אותו על חשבונכם. מה שחשוב הוא לחשוב מראש מה כדאי שיהיה בו, וגם לתכנן מראש את השימוש שלו בעיתות מלחמה.
נקווה לשלום עולמי וימים רגועים ושקטים.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support