שטיחים בבית

שטיחים חשובים להלבשת הבית.
כבר בשלב התכנון מגדירים את המיקום, הגודל והסוג שלהם.
הם חלק מהעיצוב הכללי לבית. לעיתים יהיו בקנה אחד עם הסגנון העיצובי, ולעיתים, בייחוד בסגנון אקלקטי, השטיח יכול להיות דוקא מסגנון קצת שונה (למשל בית בעיצוב מודרני עם שטיח קצת יותר מקושט).
המגוון גדול והאפשרויות אינסופיות.
במאמר הקרוב אני עושה סדר בסוגי השטיחים, ממה הם עשויים ואיך קוראים להם.

אני מעצבת פנים. איני מוכרת או בעלת חנות שטיחים. בבקשה לא להתקשר כדי לברר איתי מחירים, דוגמאות וימי אספקה. תודה.

לשטיחים יש מספר מטרות:

  1. הגדרת המיקום הפונקציונאלי של איזורים בבית: ניתן להגדיר סלון, כלומר איזור הישיבה והשולחן באמצעות שטיח. אפשר לתחם פינת אוכל בעזרת שטיח.
    יש שתי דרכים: האחת היא להגדיר את הפונקציות על ידי הנחת שטיחים מתחת לרהיטים. השניה היא לתכנן שטיחים במעברים, ואז איפה שאין שטיח זה גם סוג של הגדרת איזור.
  2. הוספת צבע וסגנון: שטיחים יכולים להיטמע עם הצבעוניות של הבית ויכולים מאידך להוסיף "כתם של צבעוניות", כאשר הקירות והרהיטים פחות דומיננטיים.
    יש לתת את הדעת על כל זה כבר בשלב התכנון.
  3. הלבשת החדר: שטיחים, כמו וילונות ושאר אביזרים, באים להשלים את החדר מבחינה עיצובית, למלא אותו בצורה הולמת ולאפשר הרמוניה בחלל.

שטיחים נבדלים זה מזה בחומר ממנו הם עשויים: צמר, כותנה, עור, לבד, משי, טריקו ועוד.
הם גם נבדלים ברמת הצפיפות של הסיבים. ככל שהסיבים צפופים יותר, השטיח איכותי יותר.
ישנם שטיחים שעשויים בעבודת יד, ישנם שטיחים שנעשו בייצור המוני באמצעות מכונות.
לכל שטיח יתרון וחסרון (כמו לכל דבר אחר), כל אחד מהשטיחים מכתיב סגנון שונה.

באופן כללי, ניתן לחלק את השטיחים לשניים: שטיחים מודרנים ושטיחים קלאסיים.

שטיחים מודרניים
נארגים במכונה, לרוב באמצעות צמר סינטתי או מעובד, מחירם אינו יקר ואינו נשמר עם השנים. הדוגמאות המצויות עליהן אמורפיות ויכולות להתאים לכל איזור בבית.

שטיחי טלאים
(Patch Carpets). הקסם הגדול שטומנים בחובם שטיחי טלאים הוא השילוב המקורי בין התחושה האותנטית, המסורתית, השבטית והישנה, שהם מעבירים, לבין העיצובים המסוגננים והדקורציה העשירה של שטיחי טלאים מודרניים מאידך.
בדרך כלל, המכנה המשותף של שטיחי טלאים הוא הצבע הנבחר (על גווניו השונים), המרקם (עד כמה יהיה אחיד), או הרעיון העיצובי השולט המופיע בצורה זו או אחרת על כל טלאי בנפרד.

שטיחי לבד: עשויים מבד לא ארוג, המיוצר מסיבים שנדחסו יחד. איכות הלבד נקבעת לפי אורך סיבי הצמר שממנו הוא נוצר. ככל שהסיבים ארוכים יותר, כך נחשב שטיח הלבד עמיד יותר.
כיום, שטיחי לבד מיוצרים בטכנולוגיות "ירוקות"  והוא נחשב ידידותי לסביבה.
שטיח לבד שהוסר ניתן גם למיחזור.
שטיח לבד מיוצר במגוון צבעים.
תכונות נוספות הינן חסינות אש ושיפור אקוסטיקה, ולכן הוא נמצא לרוב בשימוש במקומות מסחריים ציבוריים כמו בתי ספר, אולמות תצוגה, תערוכות ושטחי מסחר.

שטיחי עור: שטיחי עור עשויים מחומר גלם של עור חיות כגון: פרה, זברה, כבשה, אלפקה וכו'.
התחזוקה של השטיחים מיוחדת, יש להזמין ניקוי מחברה. העור עובר תהליך של מיגור והשמדת עש ע"י חיטוי. מחירו של שטיח מעור תלוי במקור מוצאו ובתהליכים שעבר, ולרוב יהיה מחירו גבוה משטיחים אחרים, העשויים מצמר או מכותנה.
במקרה של שטיחים מעור, חשוב להקפיד ולוודא את ארץ מוצאם של השטיחים ולבדוק עד כמה עברו חיטוי והשמדת עש. שטיחי עור המיוצרים באורוגוואי נחשבים לבעלי הסטנדרטים הגבוהים ביותר של איכות, רמת גימור וניקיון והמומלצים ביותר מבין שטיחי העור.

שטיחי שאגי: מתאפיינים בסיבים ארוכים, נארגים במכונה ומגיעים לרוב במגוון צבעים חלקים. מטרתם העיקרית היא להוסיף צבע. אין להם ערך כספי גדול.

שטיחים סרוגים: טרנד של סריגה ביתית, מחוטי כותנה בשלל צבעים, עם שתי מסרגות או אצבעות. נועדו לקשט בעיקר חדרי ילדים. קלים לתחזוקה ולניקוי (מכונת כביסה ביתית).
תחת קטגוריה זו נכללים גם השטיחים מקיר לקיר שהיו נפוצים פעם בבתים.
כיום, השימוש בהם הולך ופוחת ומוצאים אותם בעיקר בחללי עבודה.

שטיחים קלאסיים
עשויים לרוב בעבודת יד, מצמר אמיתי. מחירם אינו זול, עם זאת ערכם נשמר לאורך השנים. המוטיבים הנמצאים עליהם לקוחים מהמקום ממנו הגיעו.

תחת קטגוריה זו ניתן למצוא את השטיחים הבאים:

שטיחים פרסיים:
השטיחים הקלאסיים הכי מפורסמים. מיוצרים באיראן. בימי קדם, נחשבו כסמל לעושר. פיארו חצרות של נסיכים ומלכים רבים.
שטיחים פרסיים נארגים בעיקר מצמר וכותנה. לעיתים הצמר המקורי הוא של גמלים. לפעמים ניתן למצוא גם שטיחים כאלו העשויים ממשי, אולם הם בעיקר שטיחי קיר ולא ממש מונחים על רצפה.
בכל שטיח פרסי אפשר למצוא אלמנט מרכזי אחד המפאר את מרכז השטיח ומסביבו עיטורים שונים התחומים כולם במסגרת. האלמנט המרכזי משתנה משטיח לשטיח כמו צורות גיאומטריות, פרחים, אלמנטים דתיים.

שטיחים אפגנים: מקורם באפגניסטן. מיוצרים על פי מסורת עתיקת שנים של ייצור שטיחים בעבודת יד. עשויים 100% צמר, בעלי צפיפות סיבים גבוהה מאד, קשת צבעים חמים, אדומים בעיקר, משולבים עם כחול, סגול וצהבהב.

שטיחי קילים: שטיחים דקים, מקורם בטורקיה. שיטת האריגה היא כזו לפיה חוטי הערב מכסים כליל את חוטי השתי, כך שסיבי הערב הינו דו צדדי.
הקילים הם שטיחים ללא פלומת צמר, שנפוצים מארצות הבלקן ועד פקיסטן.
שטיח בעל מראה צבעוני של דוגמאות גיאומטריות ואתניות, שמשלב לעיתים גם מעין שפת סימנים שבטית מסורתית.

שטיחים אוזבקים: שטיחים שמקורם בין דרום רוסיה וצפון אפגניסטן.
סופגים השפעות סביבתיות ומתאימים את עיטורי השטיחים לרוח התקופה. כך ניתן למצוא כיום בשטיחים האוזבקיים, בין השאר, עיטורים של מטוסים וטנקים.
החומר ממנו טווים השבטים את השטיחים הוא בעיקר צמר וטכניקות הטוויה, הצביעה והאריגה נותרו כבימים עברו ומשמרות את המסורות העתיקות.
השטיחים האוזבקים משלבים שני סוגי אריגה: וכך נוצרים בחלקים שונים של השטיח עומקים וגבהים שונים, המעניקים מעין אפקט תלת ממדי של תבליט ייחודי.
לשטיחים האוזבקים דוגמאות גיאומטריות וצבעיהם העיקריים הם אדום, כחול וחום.

שטיחי זיגלר: מקורם באיראן. עשויים מצמר איכותי. הדוגמאות שעליהם פרחוניות או גיאומטריות, לעיתים אף פסטורליות.
כיום הם נארגים גם בהודו, אפגניסטן, פקיסטן וסין. השטיחים האפגניים נחשבים לבעלי האיכות הגבוהה ביותר ובין בעלי הערך הכספי הגבוה ביותר.

שטיחי צמר:
צמר, כחומר גלם, הוא חומר אורגני ויש בו תכונות ומרכיבים, שעוזרים לו לשמור על מראה "חי" ומבריק. לאורך זמן, שטיחים מצמר הם גמישים ויכולים לשוב למצבם המקורי, גם אם הונחו עליהם רהיטים כבדים זמן מה (באופן יחסי).
ככל שסיב הצמר עבה יותר, כך השטיח נחשב לאיכותי יותר, גמיש יותר ועמיד יותר לאורך זמן. הצמר הוא חומר מבודד לחום וקור ונעים להתהלך עליו בחדרים. שטיח מצמר איכותי לא גורם להיווצרות חשמל סטטי, ושטיחי צמר טובים אינם מושכים אליהם אבק ושאר ליכלוכים.
ניתן לנקות אותם בניקוי עצמי, גם אם יש עדיין צורך מהותי בניקיון מקצועי אחת לחצי שנה או לשנה.
חסרונות שטיחי הצמר הם בכך שהם כבדים יותר, באופן יחסי לסוגי שטיחים אחרים, הם זקוקים לטיפול ולתחזוקה עדינים יותר ומקצועיים יותר על מנת לשמר את איכותם.

שטיחי קווקזים: נארגים בעבודת יד ומקורם בקווקז.
כיום הם נחשבים לשטיחים יוקרתיים לאניני טעם. יש להם נוכחות דרמטית שקשה להתעלם ממנה. השטיחים הללו מאופיינים באריגה צפופה ובפלומה קצרה יחסית. המוטיבים בשטיחים הקווקזים קטנים וצפופים יחסית ומתארים לרוב סמלים גיאומטריים שבטיים כגון כוכבים, מעוינים ובעלי חיים.  בשטיחים אלו בולטת צבעוניות חמה וחושנית, כשלרוב, הצבעים השולטים ברקע הם כחול, אדום, בז' או תכלת.

שטיחי אובוסון: מקורם בצרפת. שטיחים אלו יועדו עבור משפחות המלוכה והאצולה הצרפתית ונארגו בידי רבי-אמן, שפיתחו את יצירותיהם עד כדי הפיכתן לתמונות של ממש.
השטיחים דקים ונארגים באריגה שטוחה ונטולת פלומה.
עם הזמן, התפשטה שיטת אריגה שטוחה זו לכל רחבי צרפת ואיתה הדוגמאות האופייניות לשטיחי אובוסון. השטיחים הפכו לנגישים גם עבור אוכלוסיות נוספות במדינה, הפכו לאחד מסמלי צרפת במאה ה-19, ולכן מכונים גם שטיחים צרפתיים.
כיום, נארגים השטיחים בעיקר בסין. השטיחים מופיעים לרוב בצבעים בהירים ובדוגמאות של דפוסים ארכיטקטוניים, המאפיינים את תקופת הרנסנס, וכן בציורי פרחים האופייניים לתקופה זו.
שטיחי אובוסון משווים לחלל בו הם נמצאים מראה קלאסי ומלכותי.

שטיחים מרוקאים: ידועים בשם "שטיחי ברבר". מקורם בשבטים השונים של מרוקו. השטיחים מאופיינים בדרך כלל באריגת פסים, וניתן למצוא אותם במרקמים וצבעים עשירים.
באמצעות המוטיבים שמופיעים על השטיח, אפשר לזהות את השבט שממנו השטיח הגיע.
הם עשויים לרוב מצמר טבעי. הצבעוניות היא של כתום, אדום, חום ושחור. השטיחים הללו מספרים סיפור, וכל שטיח מהווה סמל חזק למעמד ומורשת המשפחה.
האיורים והמוטיבים על שטיחי ברבר מגיעים מתחום עולם המיסטיקה: חמסה, כוכב מתומן, צורות של בעלי חיים ועוד.

לסיכום:
בית עם שטיחים הוא בית נעים ו"מולבש". האווירה בו תהיה נעימה ורכה.
כבר בשלב התכנון כדאי לדבר על מיקום, גודל ואופי השטיחים כדי שישתלבו עם העיצוב הכללי לבית אותו בחרתם.
המבחר גדול ועצום, יש הרבה מושגים ושמות.
מקווה שעזרתי במקצת.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support